Aktuality
14.09.2015 publikoval Lukáš Hejkrlík

Kontrolní hlášení od 01.01.2016

Poslední dobou se oči médií i podnikatelů zaměřují příliš na propíraný zákon o elektronické evidenci tržeb. Nikdo si ale neuvědomuje, že je již delší dobou schváleno v Zákoně č. 235/2004 Sb., o dani přidané hodnoty nové hlášení, které opět přináší novou porci byrokracie. Kontrolní hlášení se bude týkat všech plátců DPH, tedy kromě pár výjimek jako jsou například plátci DPH provozující osvobozenou činnost, identifikované osoby aj. Právnické osoby budou muset podávat hlášení přes datovou schránku a to každý měsíc, bez ohledu na to, že jsou čtvrtletními plátci. U fyzických osob plátců DPH bude rozhodující, jestli je fyzická osoba měsíčním nebo čtvrtletním plátcem DPH.

Co to vůbec kontrolní hlášení je?

Každý podnikatel ač o tom třeba ani neví, musí vést evidenci DPH. To však za podnikatele vyřizuje nejčastěji jeho účetní. Evidence DPH viz například zde. Nové kontrolní hlášení bude obsahovat:

  • IČO odběratele/dodavatele, rodné číslo odběratele/dodavatele
  • Fakturované částky vč. DPH
  • Datum uskutečnění zdanitelného plnění
  • Evidenční číslo dokladu v účetnictví

Na hlášení musí podnikatel uvést veškeré faktury vystavené, které za daný měsíc vystavil, veškeré faktury přijaté, které za daný měsíc obdržel. Drobné daňové doklady (paragony) budou v hlášení uvedeny kumulativně.

Co stát sleduje zavedením kontrolního hlášení?

Již nyní se připravuje nové sídlo v Pardubicích, kde bude za velmi přísných podmínek pracovat nových 50 finančních úředníků, kteří budou kontrolovat a párovat jednotlivá hlášení. Hlavním cílem tohoto hlášení je zamezit vyplácení fiktivních nadměrných odpočtů DPH.

Jaké sankce hrozí za špatné podání či nepodání kontrolního hlášení?

Za špatné vyplnění tohoto formuláře hrozí podnikatelům pokuta ve výši 1 000,- Kč. Na tuto chybu si však musí podnikatel přijít sám a nesmí čekat na výzvu finančního úřadu. Poté mu totiž hrozí pokuta již 10 000,- Kč. Pokud však ani tak podnikatel nebude poskytovat součinnost s finančním úřadem, hrozí mu pokuta až ve výši 50 000,- Kč. Nejedná se však pouze o špatné vyplnění tohoto hlášení, ale i za pozdní podání hlášení.

Jak správně vést účetnictví a evidenci DPH?

Každý měsíc zavčasu donést veškeré daňové doklady ke zpracování své účetní. Vždy zkontrolovat, jestli vystavené nebo přijaté daňové doklady obsahují veškeré náležitosti viz například „Jaké náležitosti musí mít daňový doklad?

Vzor kontrolního hlášení zde.

 

 


Zpět
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové aplikace, k poskytování funkcí sociálních sítí,
personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.