Aktuality
26.09.2014 publikoval Lukáš Hejkrlík

Zvýšení minimální mzdy – 2. Část

Koupím si o rohlík navíc?

V minulém článku (http://benecb.cz/zvyseni-minimalni-mzdy-1-cast) bylo vysvětleno, jak se změní minimální mzda a s ní ruku v ruce mzda zaručená. Z příkladu bylo jasně patrné, že mzdy zaměstnanců se v konečném součtu zvýší o částku očištěnou o odvody sociálního a zdravotního pojištění a daně. Je „ALE“ toto navýšení adekvátní k výši cen zboží?

Jednoduchá makroekonomická teorie.

Na své mzdě jsem dostal přidáno 567,- Kč. Reálně si tedy myslím, že si mohu koupit více zboží, než tomu bylo před navýšením mzdy. Skutečnost je ale zcela jiná. Mzda mi vzrostla pouze nominálně, tedy laicky řečeno, vypadá to, že si mohu koupit více. Podstatné je to, že se zvýšením minimální mzdy a tedy i mzdy zaručené se zvýšila cena za zboží. Žádný z podnikatelů přeci nechce přijít o své dosavadní zisky, tudíž jestliže náklad na rohlík byl před navýšením 0,2,-  Kč, nyní je to například o 0,11,- Kč více, tedy 0,31,- Kč. Toto navýšení se tedy logicky promítne i do ceny za zboží a rohlík už nebude stát 2,- Kč ale 2,11 Kč. Nyní jsme jednoduše schopni tuto teorii aplikovat i na další zboží, u kterého ale toto navýšení nebude pouze v řádech haléřů. Reálně mi tedy mzda vzroste na určitou dobu, to se však změní po navýšení ceny za zboží a já ve výsledku zjistím, že si můžu koupit stále stejné množství rohlíků. Vše nám může shrnout makroekonomický graf.

Graf: Změna inflace

graf

Zdroj: vlastní zpracování

Pro jednoduchost si představte, že za moji mzdu před zvýšením, jsem si mohl koupit 4 960,5 rohlíků (bod A). Nyní po navýšení mé mzdy si již můžu koupit 5 244 rohlíků (bod B). Chvilku to potrvá a rohlík zdraží na 2,11 Kč a já si opět budu moci koupit pouze 4 970,6 rohlíku (bod C), tedy přibližně o 10 rohlíků navíc než před navýšením.

Shrnutí

Zvýšení minimální mzdy má určitě své opodstatnění, nicméně ve výsledku nevede k ničemu jinému, než zvýšení inflace, tedy cen zboží. Ne každý zaměstnanec pobírá minimální mzdu nebo mzdu zaručenou, a proto toto zvýšení bude mít ve výsledku největší dopad právě na tuto skupinu zaměstnanců. Za stejnou mzdu si koupí méně zboží.

Otázka k zamyšlení:

Myslíte si, že zvýšení minimální mzdy je ku prospěchu, nebo je to jen politický nástroj jak si zvýšit volební preference?

 Zpět
Sídlo firmy

BENE CB spol. s r.o.
E. Rošického 460/12
370 05 České Budějovice
SKYPE jméno: Firma BENE CB spol. s r.o.
E-mail: office@benecb.cz

IČO: 26020718
DIČ: CZ26020718
vedená v OR u KS České Budějovice, oddlíl C vložka 9344

Provozní doba

Pondělí - čtvrtek 08:00 - 16:00
Pátek 08:00 - 13:30
Polední pauza 11:00 - 12:00

Napište nám

Zásady ochrany osobních údajů

Informace o cookies

BENE CB spol. s r.o.

Všechna práva vyhrazena © 2018